piła tasmowa

Pionowa piła tasmowa

Model z blatem lub stojakiem, który tnie materiał w pionie. Jest to maszyna do cięcia metalu, której rozmiar zależy od pojemności gardła. Pionowa piła taśmowa posiada koło napinające, włącznik silnika, regulację napięcia brzeszczotu, przewód powietrza, regulowany system słupków oraz pokrętło wyboru zadań umieszczone na głowicy. Kolumna ma zgrzewarkę doczołową i pokrętło szybkiego wskazywania prędkości. Podstawa pionowej piły taśmowej składa się ze stołu, koła napędowego, silnika, mechanizmu posuwu, regulacji posuwu oraz pedału nożnego. Z tyłu podstawy widać dźwignię zmiany biegów, którą można ustawić w pozycji wysokiej, niskiej lub neutralnej.

Ustawienie pionowej piły taśmowej

Zasada działania pionowej piły taśmowej polega na uniesieniu piły do góry i opuszczeniu brzeszczotu w celu przecięcia materiału. Pionowa piła taśmowa posiada silnik elektryczny, który pracuje poprzez przekładnię pasową. Pasek wspomaga szybką pracę ostrza, które obraca się pomiędzy kołem zamontowanym nad i pod stołem roboczym. Ostrze tnie stronę materiału, po której materiał porusza się względem ostrza tnącego. Pionowa piła taśmowa może wykonywać cięcia ukośne dzięki możliwości pochylania stołu od przodu do tyłu lub na boki.

  • Szerokie ostrze służy do cięcia w linii prostej.
  • Materiał jest ustawiany pod kątem w przystawkach maszyny ręcznie lub zasilany mechanicznie.
  • Ustaw prędkość, rozpocznij cięcie piłą taśmową.
  • Materiał jest powoli podawany do ostrza. Po fazie wolnej posuw jest zwiększany.
  • W przypadku podawania ręcznego nacisk operatora na materiał zgodnie z warunkami cięcia.
  • Proste cięcia uzyskiwane za pomocą prowadnic ukośnych ręcznych lub zasilanych mechanicznie z imadłem lub bez.
  • Materiał jest mocowany do prowadnic ukośnych, aby poruszać się równolegle do ostrza.
  • W przypadku dużych materiałów do cięcia w linii prostej stosuje się prowadnice kątowe ostrza.

Pionowa kontrola posuwu piły taśmowej poprzez nacisk wywierany na ostrze przez materiał. Materiał jest podawany ręcznie w ostrzu do cięć krzywoliniowych i specjalnych. Podawanie mocy odbywa się za pomocą podstawy i ciężaru maszyny. Ciężar jest podnoszony przez naciśnięcie pedału w miejscu, w którym linki ciągną materiał w kierunku ostrza. Gdy pedał jest wolny, obciążniki przeciągają materiał przez ostrze.