detoks alkoholowy

Jak przebiega detoks alkoholowy?

Najbardziej nieprzyjemne objawy odstawienia detoksykacji zwykle osiągają szczyt około 10-30 godzin po ostatnim drinku i zaczynają ustępować po 40-50 godzinach. Wspomagane medycznie wycofanie pomaga zapobiegać poważnym powikłaniom, śledzi stan zdrowia pacjenta i łagodzi wszelkie bolesne skutki. Wiele czynników może wpływać na to, jak długo może potrwać odstawienie alkoholu. Lekarz weźmie pod uwagę wszystkie te czynniki, oceniając, jak długotrwałe i jak poważne mogą być Twoje objawy.

Podział procesu detoksykacji alkoholu

Początkowe objawy detoksykacji alkoholowej są łagodne, ale z biegiem czasu mogą szybko zacząć się pogarszać. Niektóre z wczesnych objawów odstawienia obejmują bóle głowy, niepokój, drżenie, nudności i drażliwość.

Dzień pierwszy

Gdy zbliżasz się do końca pierwszych 24 godzin detoksykacji, objawy mogą stać się coraz bardziej dotkliwe. Oprócz efektów odczuwanych od pierwszych 12 godzin, dodatkowe objawy mogą obejmować dezorientację, drżenie rąk i drgawki.

Dzień drugi

Podobnie jak w pierwszym pełnym dniu detoksu, najbardziej bolesne objawy będą trwały do ​​drugiego dnia. W tym czasie powszechne są halucynacje i ataki paniki, ponieważ organizm pozbywa się alkoholu.

Dni od trzeciego do siódmego

Przez pozostałą część pierwszego tygodnia detoksu mogą pojawiać się i znikać różne objawy odstawienia. Jest to również przedział czasowy, w którym jesteś najbardziej narażony na objawy zagrażające życiu, takie jak delirium tremens.

Po tygodniu

Zanim skończysz pierwszy tydzień detoksykacji, wiele objawów odstawienia zacznie zanikać. Chociaż niektóre objawy mogą utrzymywać się przez kilka tygodni, większość z nich jest niewielka i można je leczyć lekami.

Nawet po ustąpieniu najpoważniejszych objawów odstawienia, u niektórych osób może wystąpić po ostry zespół odstawienny – przedłużone objawy detoksykacji. Ogólnie rzecz biorąc, objawy te obejmują lęk, niską energię, problemy ze snem i opóźnione odruchy i mogą trwać od kilku miesięcy do roku.

Aby ocenić objawy odstawienia i zalecić leczenie, lekarze często używają specjalnej.skali. Im wyższa liczba, tym gorsze są objawy danej osoby i tym więcej zabiegów prawdopodobnie będzie potrzebować. Możesz nie potrzebować żadnych leków na odstawienie alkoholu. Nadal możesz kontynuować terapię i grupy wsparcia, gdy przechodzisz przez odwyk.