detoks alkoholowy

Czym jest detoks alkoholowy?

Etap detoksykacji alkoholowej to pierwszy krok w leczeniu alkoholizmu. W tym czasie alkohol jest całkowicie wypłukiwany z organizmu. Objawy odstawienia zazwyczaj ustępują w ciągu około 1-2 tygodni po rozpoczęciu detoksu; jednak może to potrwać dłużej w zależności od dotkliwości. Stamtąd będziesz mógł skoncentrować się na innych aspektach procesu zdrowienia, takich jak różne zajęcia, terapie, sesje doradcze i opcje wsparcia.

Dlaczego ludzie sięgają po alkohol?

Alkohol jest środkiem depresyjnym, na którym organizm zaczyna polegać w ciągu miesięcy i lat picia. Twój mózg w końcu przestaje wytwarzać pewne substancje chemiczne, które otrzymuje z alkoholu, stając się zależnym od narkotyku. To ostatni moment, by zacząć detoks alkoholowy. Dlatego kiedy przestajesz pić, twoje ciało potrzebuje czasu, aby się przyzwyczaić. To właśnie powoduje objawy odstawienia, takie jak ból głowy, gorączka, nudności, nieregularne bicie serca i halucynacje.

Niektórzy ludzie boją się rzucić picie, ponieważ są zdenerwowani objawami odstawienia doświadczonymi podczas detoksykacji alkoholowej. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą być dotknięci jedynie niewielkimi skutkami alkoholizmu, inni mogą odczuwać silny ból. Objawy odstawienia mogą zmieniać się szybko i agresywnie, dlatego tak ważne jest, aby detoksykować pod opieką lekarzy. Specjaliści zajmujący się leczeniem w ośrodku rehabilitacyjnym będą mogli pomóc w radzeniu sobie z bólem za pomocą różnych leków. Pozwala to skupić się na regeneracji i poprawie.

Objawy odstawienia alkoholu

  • Lęk
  • Poty
  • Mdłości
  • Bezsenność
  • Bóle głowy
  • Wstrząsy
  • Napady padaczkowe
  • Ekstremalne halucynacje
  • Dezorientacja

Ze względu na nasilenie niektórych objawów odstawienia, detoksykacja alkoholowa powinna być monitorowana przez lekarza. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z historią chorób płuc lub serca lub innych schorzeń, ponieważ objawy odstawienia mogą szybko się pogorszyć. Twój specjalista leczenia będzie mógł śledzić twoje ciśnienie krwi i tętno, aby upewnić się, że twój stan się nie pogorszy. Możesz również porozmawiać z nimi o objawach, których doświadczasz, a także o tym, czy odczuwasz jakikolwiek ból. Te informacje pomogą Twojemu zespołowi medycznemu określić, który lek pomoże złagodzić Twój dyskomfort.

Objawy odstawienia mogą zacząć pojawiać się już w dwie godziny po ostatnim drinku. Podczas gdy najbardziej bolesne objawy zwykle ustępują w ciągu pierwszego tygodnia, niektóre łagodne objawy mogą trwać od kilku tygodni do roku. Nie ma dokładnego harmonogramu, kiedy lub jakie objawy odstawienia będziesz odczuwać; istnieje jednak ogólny zarys tego, czego się spodziewać.