Polerka automatyczna do zadań specjalnych
W przypadku pełnych, wieloetapowych korekt niezbędny jest wybór odpowiedniego padu i polerowania do konkretnego zadania, a to prawie zawsze wymaga testów. W końcu nie każdy lakier wymaga renowacji, podobnie jak nie każdy lakier wymaga ogromnej ilości rafinacji. Po co więc przeprowadzać korekcję trzyetapową, skoro potrzebne są tylko dwa, a nawet jeden etap? Innymi słowy, jeśli nie jest oczywiste, od jakiej kombinacji należy zacząć, przetestuj najlepszą mieszankę i klocek i zobacz, co to da. Jeśli nie dał wystarczająco dużo kęsa, aby wyciąć wady, spróbuj ponownie z następną najgrubszą kombinacją, a następnie następną i tak dalej.
Polerki rotacyjne
Używana specjalnie do korygowania cięższych defektów, polerka rotacyjna metalografie pik ma bezpośrednie dostarczanie mocy na polerowany obszar. Wynika to z nieorbitalnej rotacji podkładek, co oznacza, że obracają się ruchem okrężnym wokół jednej osi. Bez względu na kąt lub krzywiznę panelu, który ma zostać skorygowany, polerka rotacyjna nie utknie, ani nie utknie, wywierając zbyt duży nacisk na maszynę. To czyni je specjalistycznymi narzędziami do ciężkiego cięcia, gdzie wymagana jest duża ilość ciepła i tarcia.
Należy unikać krawędzi i obszarów słabo pomalowanych, a polerki rotacyjne są w większości dobrze używane tylko przez doświadczonych profesjonalistów. Chociaż szybko się przecinają, ponieważ gromadzą ogromne ilości ciepła pod podkładką, należy obchodzić się z nimi ostrożnie, aby zapobiec przypadkowemu „przebiciu” (w wyniku przepalenia warstwy lakieru bezbarwnego lub farby).
Polerki o podwójnym działaniu
Zdolna do wykonywania ulepszeń i wieloetapowych korekt bez pozostawiania widocznego śladu, losowa maszyna orbitalna wykorzystuje swobodnie unoszące się wrzeciono, aby promować obrót podkładki w dwóch kierunkach – zarówno koncentrycznych okręgów od głowicy, jak i szerszego ruchu okrężnego od wrzeciona. Ten rodzaj oscylacji (czasami znany jako kołysanie) ogranicza przedwczesne gromadzenie się ciepła pod klockami, co jest środkiem bezpieczeństwa zapobiegającym przepaleniu lakieru. „Rzut” maszyny to po prostu to, jak bardzo oscyluje ona poza środkiem, a im większa orbita, tym większa powierzchnia polerowana w dowolnym momencie, ale zazwyczaj tym większe wibracje.
Zablokuje się również (przestanie obracać podkładkę i po prostu wibruje), gdy zastosowany zostanie zbyt duży nacisk, gdy maszyna znajduje się na krawędzi podkładki lub jeśli maszyna jest trzymana pod nierównym kątem.